Murawa to niewielka wieś na terenie Białorusi, administracyjnie przynależna do Obwodu Brześć i rejonu Prużan. Do 1939r. Murawa znajdowała się w granicach Rzeczypospolitej. W jej okolicach znajduje się Ľródło rzeki Murawka, która wpada od lewego brzegu do rzeki Leśny prawego dopływu Bugu.Według Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1882r dowiadujemy się , że gmina Murawa (powiat Prużański) z zarządem we wsi Ohorodniki ( Ogrodniki) liczyła 1637 dusz.
We wsi znajdowała się cerkiew i parafia prawosławna dekanatu Szereszowskiego licząca 2376 wiernych (1883 mężczyzn i 1193 kobiet.) W wydaniu tegoż Słownika z 1902r dowiadujemy się , że Murawa przynależy już do gminy Suchopol ,powiatu Prużańskiego. We wsi znajdują się 103 domostwa i 824 mieszkańców . Na tereni wsi usytuowana jest cerkiew, kaplica oraz szkoła. Do Murawy przynależy 1746 dziesięciń włościańskich i 74 cerkiewne.
Do dnia dzisiejszego nie udało mi się ustalić na podstawie dostępnych materiałów w którym roku Murawa przestała być gminą . Na podstawie gminy Suchopol można prześledzić przynależność administracyjną Murawy od uzyskania niepodległości do 1939r i tak:
Gmina Suchopol została przyłączona 19 lutego 1921roku do (utworzonego 14 sierpnia 1919 roku) woj. białostockiego na mocy traktatu ryskiego. Była jedną z zaledwie trzech gmin powiatu białowieskiego, a po jego zniesieniu z dniem1 sierpnia 1922 roku została przyłączona do powiatu bielskiego w tymże województwie. 26 lipca 1926 roku gminę Suchopol przyłączono do powiatu prużańskiego w woj. Poleskim.
1 kwietnia 1932 roku do gminy Suchopol przyłączono część obszaru zniesionej gminy Kotra, natomiast część obszaru gminy Suchopol przyłączono do gminy szereszów. Po wojnie obszar gminy Suchopol wszedł w struktury administracyjne Związku Radzieckiego.
Z przekazów rodzinnych wynika, że znajdująca się we wsi cerkiew została zburzona w latach 50-tych XX wieku. W jej miejsce wybudowano dom kultury. Do dziś przetrwał jedynie przydrożny krzyż ( na zdjęciu).
https://www.stanicki.com.pl/miejscowo%C5%9Bci/murawa#sigProIdfb1d9dd6e5
Obecnie wieś wyludnia się, pozostają jedynie „starzy” a "młodzi „ uciekają do Prużan i Brześcia szukając swoich szans. We wsi znajdują się jedynie drewniane domy usytuowane wg. tzw. „szeregówki”, w tym dom rodzinny moich Dziadków i Pradziadków . W Murawie żyją moi krewni jednakże z roku na rok jest ich coraz mniej…….
opracował: DS
1.Slownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich 1882r t. 6 s.808; 1902r t.XV cz II s. 361