"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie tracił."

miejscowoscikresoweKilka miesięcy temu nawiązałem kontakt z Mieczysławem Nowogrodzkim zamieszkałym w Zabołoci na Białorusi. Mieczysław prowadzi własny blog . Poprosiłem go o uzyskanie informacji na temat swoich krewnych jak i miejscowości Korewicze. Dziś uzyskałem od niego pierwszą porcje informacji, które przedstawiam za autorem:

 

„A kilka dni temu mogłem odwiedzić Korewicze i uzyskać tam informację,  którą dalej dzielę się z czytelnikami tego blogu i witryny mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości na stronach Darka pojawi się wiele informacji na temat jego krewnych na Białorusi.

Darek wiedział, że domu, gdzie mieszkali jego dziadek i babcia, dawno już nie ma, tylko został ogród i studnia. Niestety, ogród został wycięty, studnia została zasypana, a teraz na tym dziedzicznym miejscu rośnie zboże spółdzielni rolniczej "Wasiliszki-Agro" (coś podobnego do PGR w Polsce socjalistycznej).

 

Szkoły, do której chodziła matka Darka też nie ma. Wieś Szlachtowszczyzna została przemianowana na Trudowaja i  teraz tam w ogóle niema szkoły.

Miejsce, w którym mieszkali Konstanty i Maria Mozgiel pokazywała Stanisława Myśliwiec(córka Antoniego), która żyje prawie naprzeciwko domu Mozgieli. Chociaż jej nazwisko, jak i nazwisko panieńskie babci Darka - Myśliwiec, ale nie jest z jego krewnych, a jej siostra Janina była żoną brata Konstantego- Wacława.

Okazuje się, że nazwisko Myśliwiec bardzo często spotykane w tych miejscach. Wiem tylko, że siostra Konstantego Maria była żoną  Waleriana Myśliwca, którego syn Michał teraz mieszka w Wasiliszkach i  jest mężem Teresy.

  

Teresa pracuje w sklepie jako sprzedawczyni, gdzie spotkałem się z nią, koordynaty dla kontaktów przesyłam Darkowi osobiście przez e-mail, może wkrótce będzie możliwość komunikowania się przez Internet z córką Michała i Teresy, która mieszka w Mostach.

Co jeszcze chcę powiedzieć, że z wszystkiego, co usłyszałem na temat przodków Darka jest fakt, że poznali  ludzi na zdjęciach. Na fotografii po lewej jest córka Marii Myśliwiec (siostry Konstantego) Helena ze swoją córką Eleną. A po prawej stronie zdjęcie ślubne Helena w miejscowości  Szejbaki.

Na razie wszystko. Pozostawiając Korewicze zrobiłem jeszcze jedno zdjęcie na skrzyżowaniu dróg do Szejbakow i Psiarców. Wkrótce znowu tam będę, chcę zobaczyć wieś Trudowaja (dawniej Szlachtowszczyzna). Zgodziliśmy się z Teresą Myśliwiec (córka Stanisława), że następnym razem pokaże na cmentarzu w Starym Wasiliszkach groby przodków i krewnych Darka.

 

W ogóle, to Darka gotowi spotkać rodaki jego i krewni, aby zapoznać się z nim osobiście i opowiedzieć o przodkach, więc nie będę omówić o tym w blogu sam. Och, jak dużo krewnych ma Darek  co mieszkają na Białorusi!”

Nie mam słów uznania dla Mieczysława, jeszcze raz bardzo mu dziękuje. Cdn…