"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie tracił."

drzewko1"Moje poszukiwania genealogiczne wzdłuż gałęzi Mozgieli bardzo długo stały w miejscu. Dzięki Twoim układom z Olą Mozgiel (wszak to moja kuzynka;) udało mi się ustalić miejsce urodzenia Floriana-brata mojej prababki Tekli. Miejscem tym była Iszczołna. Większej wiedzy mi to nie przyniosło. Nawet rewelacje rodem z Kanady o rzekomym pochodzeniu Mozgieli ze Szkocji nie przekonały mnie o słuszności tej tezy.

Ale.......Od niedawna mam kontakt z pasjonatami-genealogami szperającymi w metrykach pochodzących z rejonów Zabłocia, Wasiliszek, Iszczołny. Dzięki nim otrzymałam dostęp do metryki gdzie znalazło się nazwisko Mozgiel (Modzgiel, Madzgiel).
I tak dnia 28 stycznia 1834 roku w Kościele Parafii Iszczołna ślub wzięli pracowity 50-o letni wdowiec Wawrzyniec syn Krzysztofa i Marianny z pracowitą 40-o letnią wdową Wiktoryą Pilczuk- córką Józefa i Franciszki. Pan młody pochodził z Parafii Iszczołna, Panna młoda z parafii Szejbakpole.
Będzie to kolejna luźna gałązka do mojego drzewa genealogicznego a może i do Twojego. Kto wie czy nie jest to nasz wspólne konar biorąc pod uwagę zbieżność miejsc pochodzenia Twoich (Szejbakpole) i moich (Iszczołna) Mozgieli."

Agnieszka S.