"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie tracił."

Artykuły - genealogia

Z pewnością są różne opowiastki, lub sensacyjne recenzje z niebywałych odkryć genealogicznych. Moja opowieścią jest wirtualna podróż w czasie do XVIII - XX w. Kiedy to były pierwsze "początki" Rodziny Jaworskich w Wielkopolu-Gorzkowie. Dziwne, ja, zapalony sportowiec - genealogiem !?! A jednak. :) Po 17 latach przeróżnych zapędów nurkowych a wcześniej 2 lata na spadochronach w Aeroklubie Szczecińskim, zająłem się tą dziedziną wiedzy historycznej, której poświęcam czas do tej pory i współpracy z zawodowym Genealogiem, Panem Krzysztofem.

Warto wracać do zapisków z przed lat.  30 października 2005r spotkałem się z Ciocią Antoniną Szary zd. Niewczas, której wiedza na temat korzeni rodzinnych jest przeogromna. Dane, które wówczas uzyskałem pozwoliły mi na  rozbudowę drzewka genealogicznego w szczególności o „gałązkę” rodziny Kruk. Ciocia opisała jedno ze zdjęć wykonane w Małych Hołobach w 1943 roku podczas żniw.

Z faktu , jak mało wiemy o własnej rodzinie, zdajemy sobie sprawę wtedy kiedy kogoś bliskiego wśród nas zabraknie.....Moja przygoda z historią rodzinną rozpoczęła się kilka lat temu. Zacząłem od zbierania danych w kręgu najbliższych - poczynając od swoich rodziców. Z czasem zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji.

drzewko1"Moje poszukiwania genealogiczne wzdłuż gałęzi Mozgieli bardzo długo stały w miejscu. Dzięki Twoim układom z Olą Mozgiel (wszak to moja kuzynka;) udało mi się ustalić miejsce urodzenia Floriana-brata mojej prababki Tekli. Miejscem tym była Iszczołna. Większej wiedzy mi to nie przyniosło. Nawet rewelacje rodem z Kanady o rzekomym pochodzeniu Mozgieli ze Szkocji nie przekonały mnie o słuszności tej tezy.